Cfare jane Venat Varikoze dhe nga se shkaktohen ato gjate shtatezanise?

varicet gjate shtatzanise
Venat varikoze shkaktohen nga qarkullimi i dobet i gjakut. Gjaku grumbullohet ne vena dhe formon fryrje nen siperfaqen e lekures. Jane relativisht te shpeshta gjate shtatzenise, vecanerisht ne tremujorin e trete. Zonat me te zakonshme jane kembet, kycet dhe rektumi (hemorroidet). Ato mund te shkaktojne acarim dhe shqetesim, por zakonisht largohen ose permiresohen pas lindjes. Venat merimange mund te shfaqen se bashku me venat varikoze. Keto jane vija te imta blu ose te kuqe qe mund t'i shihni permes lekures tuaj, por nuk jane me gunga.

Si zhvillohen venat varikoze?


Venat jane pjese e sistemit tuaj te qarkullimit te gjakut dhe bartin gjakun nga trupi ne zemren tuaj. Valvulat brenda venave tuaja ndihmojne qe gjaku te rrjedhe ne drejtimin e duhur. Nese muret dhe valvulat e venave tuaja dobesohen, gjaku mund te kthehet dhe te formoje mpiksje ne venat tuaja. Keto zona mund te fryhen dhe te ngrihen nga siperfaqja e lekures tuaj.

Cilat jane simptomat e venave varikoze gjate shtatzenise?


Mund te mos perjetoni asnje simptome gjate kesaj periudhe, por nese ndodh qe te keni simptoma ato jene:
 • Ndjenjw e rende ne kembet tuaja
 • Kruarje rreth venave
 • Ngerce ne kembe
 • Dhimbje, pulsim ose ndjeshmeri ne pjesen e poshtme te kembeve
 • enjtje (edeme) ne kembe dhe kyce
 • Hemorroidet gjithashtu mund te shkaktojne dhimbje dhe kruajtje. Tendosja gjate levizjes se zorreve dhe ferkimi mund te shkaktoje gjakderdhje te tyre. Nwse kjo ndodh, mund te vereni gjak te kuq te ndezur

cfare i shkakton venat varikoze gjate shtatzenise?


Gjate shtatzenise, ndryshimet hormonale dhe pesha ne rritje e femijes tuaj ju bejne me te ndjeshem ndaj venave varikoze. Kjo per shkak te:
 • Niveleve me te larta te hormonit te progesteronit, i cili relakson muret e eneve te gjakut dhe ul funksionin e valvulave
 • Rritja e vellimit te gjakut ne trupin tuaj
 • Presioni nga femija juaj ne enet e gjakut ne legenin tuaj, i cili mund te ndryshoje rrjedhen e gjakut ne zonen e legenit dhe kembet tuaja
 • Kapslleku eshte gjithashtu i zakonshem ne shtatzeni dhe mund te shkaktoje hemorroide.
Faktore te tjere qw mund te rrisin rrezikun e zhvillimit te venave me varikoze gjate shtatzenise jane gjithashtu:
 • Dieta ushqimore: Shume natrium ose pamjaftueshmeria e fibrave ose ujit rrit rrezikun e venave varikoze dhe hemorroideve
 • Gjenetika: Mund te keni me shume gjasa te zhvilloni vena varikoze gjate shtatzenise nese nena ose gjyshja juaj gjithashtu i kane pasur ato
 • Pesha: Venat varikoze jane me te zakonshme nese ju jeni mbipeshe

Si diagnostikohen venat varikoze gjate shtatzenise?


Mjeket rekomandoje nje eko Doppler me ultratinguj per te matur rrjedhen e gjakut ne siperfaqen tuaj dhe venat e thella. Venat varikoze mund te shoqerohen me nje rrezik te shtuar te mpiksjes se gjakut ne nje vene te thelle (tromboze e venave te thella).

Si trajtohen venat varikoze gjate shtatzenise?


Duke qene se venat varikoze zakonisht jane te pademshme dhe permiresohen pasi te keni lindur femijen tuaj, mjeket zakonisht nuk i trajtojne ato gjate shtatezanise. Megjithate, ju mund te ndermerrni disa hapa qe ju ndihmojne ne lehtesimin e simptomave tuaja ose parandalimin e perkeqesimit te tyre:
 • Shmangni qendrimin ne kembe ose ulur ne nje vend per nje periudhe te gjate kohore per te ndihmuar ne levizjen e gjakut
 • Ushtrohuni rregullisht (sigurohuni qe se pari te kontaktoni me mjekun tuaj per t'u siguruar qe stervitja eshte e sigurt per ju gjate shtatzenise)
 • Kufizoni sasine e natriumit ne dieten tuaj, e cila mund te shkaktoje enjtje.
 • Ngrini kembet here pas here per te ndihmuar qarkullimin e gjakut
 • Flini ne anen tuaj te majte per te mbajtur presionin nga vena kava inferiore. Kjo eshte vena e madhe qe con gjakun nga kembet ne zemren tuaj.
 • Zhbllokoni kembet kur jeni ulur per te permiresuar qarkullimin.
 • Vishni pantyhose mbeshtetese, geta ose corape per te parandaluar grumbullimin e gjakut ne kembet tuaja. Keto quhen edhe corape kompresioni.
Nese venat varikoze nuk largohen vete pas lindjes, duhet te flisni me mjekun tuaj per opsionet e trajtimit. Keto mund te perfshijne skleroterapine, terapine me lazer, flebektomine dhe kirurgjine.

Si trajtohen hemorroidet gjate shtatzenise?


Ne menyre te ngjashme, hemorroidet jane zakonisht te pademshme dhe mund te permiresohen pasi te keni lindur femijen tuaj. Per te lehtesuar shqetesimin e hemorroideve, mund te:
 • Aplikoni pako akulli ose kompresa te ftohta
 • Pyesni mjekun tuaj rreth zbutesve te jashteqitjes ose kremrave rektale qe jane te sigurta per t'u perdorur gjate shtatzenise
 • Sigurohuni qe te merrni mjaftueshem uje dhe fibra per te parandaluar kapsllekun